Nasz ser, najlepszy w całym regionie Lódzkim

Zajeliśmy pierwsze miejsce !

Wybrany NAJLEPSZY SER w całym regionie Łódzkim!

To ogromne osiągnięcie dla naszego małego gospodarstwa.

Pierwszym krokiem był test biologiczny przeprowadzony przez Państwowy Instytut Biotechnologii. Nasz ser nie tylko spełnił kryteria wymienione w normach, ale również udowodnił niezwykłą czystość biologiczną.

Drugim krokiem był wybór jury, oceniono smak, wygląd i zapach sera. Nasz ser zachwycił wszystkich.

Octy ziołowe

Octy ziołowe

Nasze octy ziołowe i owocowe powstają według dawnej receptury, w trakcie naturalnej fermentacji octowej danego owocu lub zioła. Octy przygotowujemy z ręcznie zbieranych ziół rosnących w naszym ogrodzie oraz z miodu.

Jakie mają właściwości ?

Octy przyjmują barwę, aromat i właściwości ziół i owoców z których są zrobione. Zawierają więc witaminy i mikroelementy oraz pożyteczne bakterie fermentacji octowej.

Dzięki temu oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają proces odchudzania, regulują pracę przewodu pokarmowego oraz wzmacniają naturalną odporność.

W kosmetyce octy ziołowe mogą być wykorzystywane do przemywania skóry łojotokowej, trądzikowej i do płukania włosów przetłuszczających się, z brakiem połysku i puszystości.

Płukanki w roztworze octu często zapobiegają łupieżowi i grzybicom, ze względu na właściwości antyseptyczne i zakwaszające. Kąpiele stóp w roztworze octu usuwają uczucie zmęczenia i obrzęki.

Octy są produktami naturalnymi, niepasteryzowane, niefiltrowane, naturalnie mętny osad nie stanowi wady produktu.

Różne octy

do różnych zastosowań

Aksamitka

Aksamitka, dzięki bogatej zawartości fitoncydów, czyli roślinnych antybiotyków działa silnie bakteriobójczo m.in. wobec gronkowców, paciorkowców oraz hamuje rozwój grzybów z rodzaju Candida. Przyspiesza proces odtruwania organizmu. Działa wykrztuśnie dlatego warto sięgnąć po nią przy zapaleniu układ oddechowego, gardła oraz przy infekcjach opornych na antybiotyki.

Cytryna

Cytryny na nasz ocet sprowadzamy bezpośrednio od rolnika ze słonecznej Itali. Swój smak zawdzięczają uprawie w rezerwacie przyrody,  w ekologicznym, rodzinnym sadzie w Monasteri na Sycylii. Nawożone naturalnym nawozem, podlewane wodą ze źródła, rosną w bioróżnorodnym ogrodzie. Zbierane ręcznie, tylko w pełni dojrzałe w occie zachowują intensywny smak i aromat.

Pomarańcza, imbir i cynamon  

Dodatek imbiru i cynamonu podkreśla intensywność smaku i podnosi wartości pro zdrowotne octu.

Imbir zmniejsza dolegliwości bólowe, obrzęk i wysięk w przebiegu chorób reumatycznych. Zmniejsza także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Cynamon hamuje rozwój bakterii, grzybów, roztoczy i wirusów.

Dzika róża i ślaz

Dzika róża wskazana jest przy rekonwalescencji i zwiększonym zapotrzebowaniu na witaminy zwłaszcza wit. C. Przy wysiłku fizycznym i psychicznym, przy przeziębieniu i gorączce, chorobach zakaźnych, intensywnym miesiączkowaniu, w trakcie zaburzonego trawienia i wchłaniania, Ślaz natomiast działa osłaniająco, powlekająco, przeciwzapalnie, przeciwkaszlowo, łagodzi podrażnienia gardła, przełyku, żołądka oraz jelit.

Kwiat dzikiego bzu i liście dzikiej jabłoni

Wyjątkowe właściwości oraz niezwykły aromat posiada ocet z młodych liści dzikiej jabłoni oraz kwiatów czarnego bzu. Liść jabłoni wykazuje działanie  przeciwzapalne, ściągające, przeciwbakteryjne oraz odtruwające i przeciwrodnikowe.  Kwiaty bzu czarnego uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, rozszerzają naczynia wieńcowe, poprawiają krążenie krwi w obrębie serca. Ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny śluzowej w drogach oddechowych. Obniżają gorączkę, działają napotnie.

Lawenda

 Lawenda ma działanie uspokajające, nasenne, rozluźniające psychicznie, przeciwdrgawkowe; pobudzające trawienie i wydzielane soków trawiennych, antyseptycznie. Działa również żółciopędnie, rozkurczowo, przeciw wzdęciom i moczopędnie.

Ziołowy do włosów i skóry (pokrzywa, skrzyp, liść brzozy)

Pokrzywa eliminuje trądziki, owrzodzenia, łojotok, rany, otarcia naskórka, ropnie. Można ją stosować na  stany zapalne skóry, wypadanie włosów, łupież tłusty, brak połysku, puszystości, łamliwość i rozdwajanie się włosów.

Preparaty ze skrzypu utrzymują prawidłową elastyczność skóry i błon śluzowych, a przez to zapobiegają powstawaniu zmarszczek, ułatwiają organizmowi przyswojenie wapnia; likwidują drobne krwawienia,  wzbogacają organizm w niezbędną krzemionkę,  jony K  (potas)  i Mg (magnez).

Liście brzozy pomagają na chore, przetłuszczające się włosy, wykazują działanie przeciwłupieżowe, poprawiają kondycję włosów.

Ziołowy z  oregano, lubczyku i kolendry

Pełen aromatu ziołowego ocet najlepiej nadaje się do przyprawiania sałatek, zup oraz do przygotowywania marynat do mięs. Mięso wystarczy natrzeć octem i zostawić minimum na godzinę przed pieczeniem lub grillowaniem. Mięso otrzymujemy kruche, soczyste i aromatyczne.

Nasturcjowy

Nasturcja działa silnie na trawienie, żółciotwórczo i żółciopędnie. Nasturcja zawiera fitoncydy, czyli substancje hamujące rozwój bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków. Octowe wyciągi ze świeżej nasturcji nasturcji odkażają drogi moczowe i jelita. Mają też właściwości przeciwpasożytnicze .

Jaśminowy

Jaśminowiec wykazuje działanie: silnie uspokajające, przeciwzapalne, napotne, przeciwbakteryjne, rozkurczowe na mięśnie gładkie i obniżające ciśnienie krwi. Składniki obniżają również poziom cholesterolu we krwi.

Wiśniowy

Wiśnie to owoce, których właściwości są od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej. Są skarbnicą witamin i minerałów. Antocyjany zawarte w wiśniach działają silnie przeciwutleniająco, opóźniając procesy starzenia i usuwają wolne rodniki. Składniki zawarte w wiśniach wspomagają serce i układ krwionośny.

Porzeczkowy

Porzeczki działają przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, grzybobójczo, żółciopędnie, moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo, tonizująco ogólnie, przeciwobrzękowo, odtruwająco, wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie, rozkurczowo, wspomagają wydzielanie soku żołądkowego, trzustkowego i jelitowego; regulują przemianę materii oraz pobudzają apetyt.

Winogronowy

Winogrona pomagają w  cukrzycy, niewydolności wątroby, uszkodzeniach wirusowych, polekowych, pozatruciowych wątroby; stanach zapalnych wątroby, serca, nerek i trzustki; w uszkodzeniach i stanach zapalnych naczyń krwionośnych. Winogrona mogą wspomóc proces odchudzania, gdyż zawarty w nich resweratrol wspomaga redukcję masy ciała.

La „Tartiflette”, przepis zimowy francuski

W czasie zime, we Alpach francuskich, po dniu spędzonym na nartach, francuzi mają w zwyczaju spędzać wieczór przy pyszne danie „Tartiflette”.

Tradycyjnie przyżądzane z lokalnym serem „Reblochon”, zamiana na ser kozie doda charakteru temu slawnemu daniu.

Tartiflette before baking

Skladniki:

  • 2 Sery Kozie Dojrzewający
  • 1kg ziemniaki
  • 3 duży cebuli (albo por)
  • 300g boczku
  • 200g śmietany
  • 1 czosnek
  • pieprz, sól, gałka muszkatołowa

Przepis:

  • Gotować ziemniaki w wodzie, 30 minuty.
  • W tym czasie, pokroić cebuli i boczek, wszystko rzucić szybko na patelnie.
  • Pokroić ziemniaki w plasterki
  • Rzucić ziemniaki, cebula i boczek, czosnek w dużym garnku.
  • Śmietane wymieszać z solą i przyprawami, całość zalać ziemniaki
  • Kroić ser kozi na plasterki i pokładać na górze.
  • Do piecu 20-40min, aby ser był troche stopiony i chrupiący !

Dodatki:

Dobrze pasuje białe wino do „Tartiflette”, i zjeść prosto z piecu !

Bon appétit !

Melvin

Sałatka „La Clairère du Lac”

Na wiosnę, bardzo sie cieszymy pierwsze promienie słoneczne, bo dla nas znaczy że będzie świeże liście z ogrodu. Sałatka jest najlepsze sposób na kolację

Składniki:

  • 200g Swieże liscie sałaty, rukoli, szpinaku i buraczków
  • 20g kwiatów jadalnych
  • 1/2 Ser Kozi Dojrzewajacy
  • 1 Jajko na twardo
  • Garsc porzeczek
  • Olej ze zlotego lnu
  • Ocet z aksamitki na miodzie z naszej pasieki
  • Orzechy wloskie prażone

Warianty:

Rzodkiewki, pomidory, inne oleje lub octy, musztarda francuska… jest wiele sposobów aby zrobić zdrową sałatkę.

„Panier” au fromage de chèvre

Skladniki:

  • 1 Ser Kozi Dojrzewający
  • 1 Ciasto francuskie
  • Zioła prowansalskie
  • Sól, pieprz

Przepis:

  1. Pokroić ciasto francuskie na kwadraty 10cm x 10cm.
  2. Położyć plasterek sera na środku i przyprawy.
  3. Zawinąć brzegi ciasta do środka i zlepić z rogi ze sobą.
  4. Piec w piekarniku około 20 minut, aż ciasto będzie rumiany.

Warianty i dodatki:

Położyć świeże liście szpinaku pod serem.

Placki z dyni

Składniki:

Na 12 duże placki:

  • 1.5kg dyni
  • 2 jajka
  • 1 szklanka mąki
  • Sol, pieprz

Przepis:

  1. Dynię utrzeć na tarce i odcisnąć sok.
  2. Dodać i mieszać jajka i mąkę.
  3. Solić i dodać pieprzu.
  4. Smażyć na patelni z naszym olejem rzepakowym wolno-tloczonym.

Dodatki i warianty:

Smarowac z naszym Twarozkiem Kozim z suszone pomidorami z czonskiem i bazylią , albo sosem pomidorowym.

Na deser, smarować Twarozkiem Kozim z cukrem i cynamonem i z jabłkami, albo polać naszym syropem z lawendy.